Typické pro tyto opadavé keře je bohaté kvetení, u některých druhů dokonce v době kvetení není vidět ani listy.
Tavolník
Tavolníky (Spiraea) patří k nejméně náročným okrasným keřům. Jsou vhodné pro zkušeného i začínajícího pěstitele. Některé druhy se již dlouhá léta pěstují v parcích, jiné, obvykle hodnotnější a vzhledově krásnější či novější kultivary nacházejí místo spíše v běžných zahradách. Nové kultivary mohou být zároveň přitažlivé i netradičními listy. Tyto dřeviny rychle rostou, jsou vzdušné, svěže zelené a mívají množství drobnějších bílých květů. V období kvetení keř připomíná rozprsklý ohňostroj či prskavku. Soukvětí bývají soustředěna na vzpřímených nebo obloukovitě prohnutých větvích.
Tavolníky bývají běžně dostupné v zahradnictvích a vysazeny nevyžadují zvláštní pozornost. Uplatní se ve skupinách s jinými keři, ve volně rostoucích živých plotech, na svazích, jako solitéry či zakomponované ve větších květinových záhonech, v moderních i venkovských zahradách. Najdeme mezi nimi vzrůstově výše i nižší jedince a podle toho bychom je měli v zahradě umisťovat.
shutterstock 1511229293
PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Stálezelené hebe má mnoho podob a hodí se do každé zahrady. Jak jej pěstovat?
Kde se bude tavolníkům dařit?
Nejlépe jim vyhovují slunečná místa. Porostou i v polostínu či stínu, tam ale méně kvetou. Nemají speciální požadavky na půdu, vyhovuje jim běžná propustná hlinito-písčitá půda, ale překážejí jim trvale zamokřené půdy. Po dobrém zakořenění tolerují také sucho. Jsou poměrně spolehlivě mrazuvzdorné a dobře si poradí i se znečištěným ovzduším.
Tavolník
Výsadba a péče
Jedince s kořenovým balem můžeme vysazovat po celou sezónu, v létě se zabezpečenou zálivkou. Čerstvě osázené kusy pravidelněji zavlažujeme, aby se co nejdříve zakořenily. Skoro na jaře nebo na podzim lze sázet i jedince bez kořenového balu, nejlépe v bezlistém stavu. Počítáme s tím, že většina tavolníků se rozrůstá do šířky, a proto potřebují kolem sebe dostatek místa. Okolí vysazených rostlin mulčujme jemně drcenou kůrou.
V prvním roce výsadby je důležitá pravidelná zálivka. Pak ji už tavolníky vyžadují jen v období větších letních veder. Tyto dřeviny nepotřebují ani přihnojování a nebývají napadány chorobami či škůdci. Ocení však pravidelnější řez, díky němuž si udrží vitální a přitažlivější vzhled. Na řez tyto dřeviny reagují velmi dobře a občas je dobré je úplně zmladit.
Které kvetou na jaře?
Tavolník van Houtteho (Spiraea × vanhouttei)
Tavolník van Houtteho
Jedná se o nenáročný a velmi přizpůsobivý druh. Často se pěstuje v parcích a větších zahradách. Vynikne jako solitér v trávníku i v živých plotech. Výborně snáší tvarování.
v. × š.: 2 × 2 m
Tavolník popelavý (Spiraea × cinerea)
Tavolník popelavý
Půvabný, nižší a jemněji působící kříženec i pro menší zahrady. Hodí se do skupin s jinými keři. Drobná bílá soukvětí na obloukovitých větvích pěkně kontrastují s drobnými zelenými listy.
v. × š.: 1 × 1,5 m
Tavolník niponský (Spiraea nipponica)
Tavolník niponský
Jedná se o rychle rostoucí, rozložitější keř s tmavě zelenými listy. Velmi bohatě kvete na vzpřímenějších větvích. Hodí se k vytváření skupin a do pozadí větších květinových záhonů. Potřebuje poněkud vlhkou půdu.
v. × š.: 2 × 1,5 m
Tavolník Thunbergů (Spiraea thunbergii)
Tavolník Thunbergů
Úzké světle zelené listy tohoto nižšího druhu se na podzim pěkně vybarvují. Soukvětí jsou bílá a hustě posévají krátké obloukovité větve. Potřebné je občasné zmlazení.
v. × š.: 1,5 × 1 m
![](https://i-dum.cz/wp-content/uploads/2022/04/istockphoto-183384405-612x612-1.jpg)
Tavolník březolistý (Spiraea betulifolia)
Tavolník březolistý
Tento kompaktně rostoucí nižší druh je vhodný do menších zahrad pro olemování chodníků i pro pěstování v nádobách. Bohatě kvete. Zajímavé jsou také listy, které se na podzim atraktivní obarví.
v. × š.: 1 × 1 m