Těchto 9 kroků dostane vaše pokojové po zimě do perfektní formy

Date:

Jaro je příležitostí dostat do perfektní formy i pokojové rostliny. Za trochu pozornosti se nám odmění reprezentativnějším vzhledem, spoustou nových listů nebo květin. Nyní je také nejlepší příležitost ke koupi nových rostlin, například těch, které nám po zimě pomohou vyčistit vzduch od škodlivin.

1 Doplňujeme živiny

Od jara můžeme začít pokojíčky opět přihnojovat. Použijme kvalitní kapalná hnojiva, která zředíme v doporučeném poměru vodou, a zalijeme rostliny. Praktická jsou zejména tyčinková hnojiva. Z nich se živiny postupně uvolňují do substrátu a rostlinu zásobují živinami po dobu několika týdnů. Při jejich používání se řídíme doporučeními výrobce daného hnojiva.

Exotické orchideje: Jak vypěstovat bohatě kvetoucí rostliny? Exotické orchideje: Jak vypěstovat bohatě kvetoucí rostliny?
2 Vybíráme hnojiva

Pro jednotlivé skupiny pokojových rostlin jsou k dispozici konkrétní hnojiva. Jiné typy se hodí k přihnojování druhů, které jsou okrasné listem, jiné pro kaktusy, orchideje či palmy. Snažme se proto při péči o své pokojíčky použít jen správné druhy hnojiv.

3 Řežeme a tvarujeme

Nejlepší doba ke stříhání, zmlazování nebo tvarování druhů, které jsou okrasné listy, je na jaře, v březnu až květnu. V této době můžeme zmladit i starší jedince se zhrubnutými stonky. Použijme vždy ostré a čisté nůžky, rostliny po řezu dobře zalijme a přihnojme.

Indoor houseplants next to a window in a beautifully designed home or flat interior.

4 Likvidujeme drobné mušky

Trápí nejedeného pěstitele pokojových rostlin. Jsou však spíše otravné než škodlivé. Můžeme si s nimi poradit hned na jaře. Nejdříve z povrchu substrátu odstraníme všechny suché a napadané listy. Rostlinám snížíme zálivku a do květináčů pozastrkujeme žluté lepové destičky.

Zkontrolujme výskyt chorob a škůdců

Během pěstování v bytech bývají pokojové rostliny ohrožovány chorobami a škůdci. Často je to důsledek nevhodných pěstitelských podmínek, ve zvýšené míře jsou napadáni oslabení a starší jedinci. Na jaře rostliny důkladně prohlédneme, nezapomeňme zkontrolovat spodní strany listů, stonky a úžlabiny listů. Pokud najdeme stopy chorob a škůdců, co nejdříve zasáhněme. Můžeme použít také přípravky na přírodní bázi. Rozhodneme-li se pro chemické ochranné prostředky, ošetření provedeme v místnosti, kterou neobýváme.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Co ocení nejen senioři v ložnici? Zjistěte, díky čemu se snadněji vstává z lůžka

Máte už teď kolem třicítky nebo čtyřicítky pocit, že...

Pojďte s námi na výlet do historie za křišťály

Historie používání křišťálu je už skutečně velmi dlouhá. Důkazy...

Trávníkové hnojivo se zeolitem

Forestina, výrobce známých Hoštických hnojiv a substrátů, představuje jednu...