Lunární kalendář pro zahrádkáře – květen

Date:

Květen se také nazývá měsícem lásky. Pokud zahradu opravdu milujete, zkuste se o ni postarat v souladu s lunárním kalendářem. Uvidíte, že se vám odvděčí.

Květy v krhle, zahrada

 1. – 02.05.2022 (dny kořenů)

Na volné záhony vyséváme mrkev, petržel, ředkvičku a černý kořen, fazole. Tyto dny jsou příznivé i pro zakládání trávníku a výsev, výsadbu a přesazování balkonovek. Vysazujeme také košťáloviny, vyséváme kukuřici. Vytrháváme plevel. Můžeme se pustit do větších plánů, budujeme zahradní jezírko, altán, terasu, opěrnou zídku či bezpečný prostor pro hry pro děti.

 1. – 05.05.2022 (dny květin)

Podložíme trsy jahod, plody se neznečistí půdou. Množíme trvalky, vysazujeme jiřiny, mečíky. Oleandry, muškáty a fuksie přihnojíme na podporu kvetení. Intenzivně větráme ve skleníku, pařeništi, zejména za slunečných dnů, kdy se vzduch rychle přehřívá.

 1. – 07.05.2022 (dny dopisů)

Vyséváme listovou zeleninu a košťáloviny. Sečeme trávník, dělíme trsy rebarbory. Můžeme zakládat bylinkový záhon. Hnojíme ovocné a okrasné stromy, květiny.

6 tipů, jak mít dobrou úrodu okurek

 1. – 09.05.2022 (dny plodů)

Rozsazujeme, hnojíme a poléváme plodovou zeleninu. Podle potřeby zalijeme také ovocné stromy. Hnojíme a okopáváme jahody. Děláme probírku plodů jádrovin, meruněk a broskví. Na chráněném stanovišti pokračujeme v setí okurek, dýní, cuket a melounů pro postupnou sklizeň v létě.

 1. – 12.05.2022 (dny kořenů)

Roubujeme stromečkové angrešty, rybíz, jostu. Můžeme je také rozmnožovat potápěním. Vyséváme keříčkové, táhlé fazole, cizrnu. Pokud jsme ještě nenasušili kopřivu do zásoby, máme možnost to udělat nyní. Vysejeme cukrovou kukuřici a teplomilné luštěniny.

 1. – 14.05.2022 (dny květin)

Z volných záhonů odstraňujeme plevel. Vyséváme letničky, vysazujeme keříčkové i popínavé růže. Odstraníme odkvetlé květy pivoněk, kosatců, cibulovin, rostliny se tak neoslabí tvorbou semen. Zakládáme živé plody, sázíme rododendrony. Přihnojíme trvalky, podpoříme tak jejich kvetení.

Jak pěstovat rajčata bez chemie
PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Jak pěstovat rajčata bez chemie? Který termín výsevu je letos nejvhodnější? O své dlouholeté zkušenosti se podělil oblíbený diskutér ze zahrádkářského fóra

 1. – 16.05.2022 (dny dopisů)

Pozornost věnujme listové zelenině. Okopeme záhony a je-li sucho, i je polijeme. Vysazujeme a vyséváme košťáloviny, ale i letní odrůdy salátu, které nevybíhají do květu. Sklízíme a sušíme na čaj léčivé části rostlin, jako jsou kontryhel, jahoda, kakost, kapsičky, řepík, fialka, hloh, vlaštovičník, bříza, rybíz, malina a jiné.

 1. – 18.05.2022 (dny plodů)

Vysazujeme sazenice plodové zeleniny a celeru. Přísedám celeru zkrátíme před výsadbou kořínky. Probereme plody jádrovin, meruněk i broskví. Do volné půdy můžeme ještě vysévat okurky a dýni. Vysadíme okrasné popínavé dřeviny, trvalky.

 1. – 20.05.2022 (dny kořenů)

Roubujeme stromečkové angrešty, rybíz, jostu za zelena. Podnož je meruzalka. Zaléváme, třídíme a okopáváme kořenovou zeleninu. Vyséváme letní kultivary ředkvičky. Množíme maliny, rybíz a ostružiny potápěním. Vyséváme kukuřici, letní odrůdy ředkvičky. Neustále kypříme půdu v ​​záhonech, pod stromy a keři. Snižuje se tak neužitečné vypařování vody.

 1. – 22.05.2022 (dny květin)

Vyséváme dvouleté rostliny – hřebíček, náprstník, topolovka, množíme trvalky. Sázíme vodní rostliny do zahradních jezírek. Zaštípneme balkonovky pěstované v bedýnkách, budou lépe růst do šířky a vytvoří více květin. Vyložíme otužené pokojové a přezimované květiny, jako jsou oleandr, fuksia nebo muškáty, na balkon, terasu, či na záhon do zahrady.

6 tipů, jak mít dobrou úrodu paprik
PŘEČTĚTE SI TAKÉ
6 tipů, jak mít dobrou úrodu paprik

 1. – 24.05.2022 (dny dopisů)

Vysazujeme a vyséváme košťáloviny – zelí, kapusta i letní odrůdy salátu. Sečeme trávník, vyhrabáváme mech, ničíme plevel. Sbíráme léčivé rostliny. Vyčistíme zahradní jezírko, odstraníme odumřelé části rostlin. Vydatně zavlažujeme ke kořenům ovocné stromy a okrasné dřeviny, jakož i květiny a zeleninu.

 1. – 27.05.2022 (dny plodů)

Sklízíme rané odrůdy třešní pro přímý konzum. Při sklizni prosvětlíme korunu. Dosadíme sazenice plodové zeleniny, kde se neujaly. Přihnojíme ovocné stromy, zeleniny a květiny v záhonech. Skypříme záhon malin, ostružin a ostružin.

Backyard English cottage garden, colorful flowering plant and green grass lawn, brown pavement and orange brick wall, evergreen trees on background, in good care maintenance landscaping in park
 1. – 29.05.2022 (dny kořenů)

Přejímkou ​​sklízíme karotku a petržel. Nahradíme tak pracné jednocení. Kypříme půdu pod keři a stromy a ničíme plevel. Likvidujeme a klčujeme křoviny a náletové dřeviny, vykopeme staré pařezy. Vylomíme planý obrost na kmenech ovocných dřevin a plané výhonky na růžích. Vysejeme červenou řepu salátovou, pozdní mrkev a méně známou tuřínu či okrouhlici. Odřezky množíme okrasné dřeviny.

 1. – 31.05.2022 (dny květin)

Zaštípneme balkonové rostliny, budou růst do šířky. Na balkon můžeme vyložit pokojové rostliny a trochu je přistínit.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Co ocení nejen senioři v ložnici? Zjistěte, díky čemu se snadněji vstává z lůžka

Máte už teď kolem třicítky nebo čtyřicítky pocit, že...

Pojďte s námi na výlet do historie za křišťály

Historie používání křišťálu je už skutečně velmi dlouhá. Důkazy...

Trávníkové hnojivo se zeolitem

Forestina, výrobce známých Hoštických hnojiv a substrátů, představuje jednu...

Různé povrchy dlažby pro každý styl

Dlažba dotváří celkový dojem prostředí, a proto její výběr...