Tapety mají úžasnou sílu přeměnit i obyčejnou stěnu na hotové umělecké dílo, které okamžitě upoutá. Proč je tedy nedopřát i své domácnosti?
Jakou tapetu si vybrat?
Vliesové tapety
Patří k nejprodávanějším. Vděčí za to i poměrně jednoduché aplikaci, ale předností je i jejich vysoká pevnost a také fakt, že „dýchají“, tedy stěny pod nimi neplesniví. Jsou stálobarevné a rozměrově stabilní. Inu, a když přijde čas je strhnout, jde to jako po másle.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ
9 způsobů, jak si oživit interiér i starý nábytek tapetami9 způsobů, jak si oživit interiér i starý nábytek tapetami
Stěny jako od profesionála nebo Minipříručka malíře domácíhoStěny jako od profesionála nebo Minipříručka malíře domácího
Papírové tapety
Dělí se na jednovrstvé a dvouvrstvé. Druhé jmenované jsou kvalitnější. Za jejich největší výhodu lze považovat nižší cenu. Té je ale přímo úměrná i citlivost na oděr a také zdlouhavé tapetování.
Vinylové tapety
Mohou být opravdu odolné proti poškrábání, jsou stálobarevné, dokonce i omyvatelné. Jejich výroba probíhá nanášením vinylové vrstvy na papírový podklad. Čím více vrstev, tím vyšší kvalita. Do ložnic a dětských pokojů je však nedoporučujeme, protože proráží jejich umělý zápach. Navíc jsou neprodyšné. Držet však budou i nasadrokartonu a umakartu.
Přetíratelné tapety
Jsou většinou vliesové v neutrální bílé barvě se zajímavě strukturovaným povrchem – dřevo, geometrické tvary, kámen, štuk. Po nalepení je můžete namalovat zvoleným odstínem.
Textilní tapety
Jsou drahé a už na první pohled velmi luxusní. Jelikož jsou těžké, mají skvělé tepelně- a zvukově izolační vlastnosti, počítat ale třeba s náročnější údržbou.
Papírová či vliesová?
„Papírová tapeta s velkým květinovým vzorem na celou stěnu (složená z 6 dílů, střední cenová hladina) lepená na klasickou zrnitou stěrku, se mi vůbec neosvědčila. Práce byla v porovnání s vliesovou tapetou podstatně náročnější – papír se natahoval a vlnil. Rovněž reaguje dodnes při změnách teploty a vlhkosti v místnosti, takže mezi částmi vznikají malé mezery. Nejlepší zkušenost mám s vliesovými tapetami lepenými na hladkou stěrku. Perfektně drží a ani po čase se neodlepují.“ Kristýna, redaktorka
Omyvatelné tapety
Se osvědčí v domácnosti, kde pobíhají malé děti, zapasují však i do kuchyní a vizuálně ozvláštní koupelny. Obecně platí pravidlo, že do malých interiérů je vhodné zvolit tapetu s jemným, spíše nenápadným vzorem, do velkých prostor opačně. Originálním oživením jsou fototapety nebo 3D tapety, efekt se však ztrácí, pokud je zakryjete nábytkem.
Jak správně lepit tapety
Pro lepení tapet je nezbytné se připravit.
Řadí: Tadeáš Tenkl, Hornbach
Mezi základní vybavení, které budete potřebovat, patří pravítko, metr, olovnice, vodováha, nůžky, nůž, váleček a kvalitní lepidlo. To seženete v hobby marketech, ale také na internetu. Stránky, které nabízejí tapety, mají většinou také doplňkový sortiment. Dříve než se pustíte do práce, v celém interiéru vypněte proud a odmontujte vypínače i zásuvky. Stěna, kterou se rozhodnete tapetovat, by měla být v první řadě rovná. Olupující se omítku seškrábejte, všechny praskliny zatmelte a zahlaďte nerovnosti. Na drsné povrchy naneste penetraci.

Jak postupovat?
1 Před samotným lepením si připravte jednotlivé pruhy tapet a ke každému dílu přidejte přibližně 10 cm, délku zarovnáte nakonec.
2 Tapetu si rozložte na rovný povrch a rovnoměrně rozetřete lepidlo. Počkejte, než jím tapeta nasákne.
3 Pomocí olovnice si vyměřte a tužkou si na zeď nakreslete první svislou čáru.
4 Nalepte tapetu a hned ji i uhlaďte. Pomozte si hadříkem/rukavicí. Tapety se lepí shora dolů těsně vedle sebe. Vzduchové bubliny vytlačujte od středu do stran.
5 Přečnívající okraje tapety zastřihněte. Udělejte tak až na závěr, když povrchy k sobě pořádně přilnou.
6 Než nalepíte další tapetu, zkontrolujte, zda na sebe navazují vzory. I malý odskok může velmi nehezky ovlivnit výsledek.
7 Na závěr vystřihněte otvory na vypínače. Teprve když zásuvky a vypínače osadíte opět zapněte proud.
Při lepení papírových tapet se lepidlo nanáší na rubovou stranu tapety i na zeď.