Homestaging nebo 10 tipů, díky kterým prodáte vaši nemovitost raz-dva

Date:

Chystáme se prodat byt po prarodičích, který před dvěma lety prošel částečnou rekonstrukcí. Jaké jsou možnosti jeho dalších úprav, aniž bychom museli investovat další tisíce? Jana B., Bratislava

Odpověděla: Katarína Lučeničová, redaktorka

Co je homestaging?

Je to estetická úprava vzhledu interiéru s cílem vyzvednout jeho přednosti a získat co nejlepší cenu při prodeji nebo pronájmu. Statistiky říkají, že při správně provedeném homestagingu a postupu prodeje se může cena nemovitosti zvýšit v průměru o 6 procent.

1 První dojem!

Vítejte čistým vchodem

Moje rada: Lidé se rozhodnou, jestli se jim dům nebo byt líbí, už když vcházejí na vaši ulici a blíží se ke vchodu. Proto, pokud bydlíte v rodinném domě, věnujte pozornost předzahrádce, upravenosti chodníku. Ostříhejte stromy, pokud blokují ve výhledu na dům. Bydlíte-li v paneláku, dejte si záležet na čistotě chodby, kterou máte společnou se sousedy, investujte do nové rohožky. Možná nevěříte, ale své udělá i taková maličkost, jako je květináč s rostlinou ve společných prostorách poblíž vašeho bytu.

2 Ukliďte jako nikdy předtím

Buďte přehnáni detailisté

Moje rada: Dopřejte svému domu „velký jarní úklid“ ještě dříve, než jej dáte na trh. Dejte pozor na detaily, jako jsou vypínače světel, dveře a okna. Špinavé koberce vytepujte a v případě, že jsou už opravdu za zenitem, raději je během obhlídek odložte.

3 Odpersonalizujte dům

Nevystavujte své soukromí

Moje rada: Nejlepší způsob, jak pomoci potenciálním kupujícím vizualizovat si prostor jako svůj vlastní, je ukázat dům jako čisté plátno, kde mohou začít nový život. Odstraňte osobní fotografie, šperky, hygienické pomůcky a vše, co visí na chladničce. Rovněž oblečení udržujte uložené mimo dohled a zkuste minimalizovat věci odložené na poličkách v koupelně. I když se vám zdá, že odstraněním vašich osobních věcí dům ztrácí atmosféru, je to velmi užitečná pomoc pro kupujícího lépe se spojit s nemovitostí.

4 Soustřeďte se na to, kde se to vyplatí

Ne všechny pokoje jsou si při prodeji rovné

Moje rada: Podle statistik lidé největší důraz kladou na obývací pokoj, kuchyň a hlavní ložnici. Při úklidu jim věnujte nejvíc energie. Pokud je třeba některé pokoje vymalovat či alespoň přemalovat pár šmouh, udělejte to alespoň v těchto třech pokojích.

Jak upravit nemovitost před prodejem: úprava hlavních místností

Tip: Při homestagingu myslete na ladění v neutrálních barvách a odosobnění prostoru. Namísto osobních fotografií umístěte na stěny nerušivé obrázky.

5 Opticky zvětšete prostor

Vsaďte na jednoduchost

Moje rada: Odstraňte jakékoli zbytečné předměty – všechny sezónní věci odkliďte do sklepa, jídelní stůl nechte prázdný pouze s ubrusem, s vázou či se svíčkou, židle přisuňte ke stolu. Jednoduše dejte pryč cokoli navíc.

6 Odstraňte jakékoli pachy

Nepodceňujte sílu vůní

Moje rada: Před obhlídkou vždy pořádně vyvětrejte, vyneste odpadkové koše, popřípadě zapalte svíčku na doladění atmosféry či zapojte do zásuvky osvěžovač vzduchu. Pokud tak učiníte, nechte ho na nejnižší možné úrovni, ať je vůně jemná, ne intenzivní. V případě, že máte domácí mazlíčky, věnujte tomuto kroku zvláštní pozornost. Vůně působí na emoce, které ovlivňují nákupní chování – lidé se odnepaměti rozhodovali na základě emocí a není tomu jinak ani při koupi bytu.

7 Přidejte světlo!

Tmavé pokoje jsou smutné pokoje

Interior Design. Architecture. Computer generated image of living room. Architectural Visualization. 3D rendering.

Moje rada: Rozjasněte dům nejvíc, jak se dá. Vytáhněte žaluzie na všech oknech. Plus před obhlídkou zapněte všechna světla.

Náš tip: Tyto triky vám pomohou dostat do tmavého interiéru více světla

8 Ať je u vás čerstvě!

Čary s rostlinami

Moje rada: Zatímco příliš mnoho dalších předmětů v domácnosti může odvádět pozornost od jeho vnímané hodnoty, několik zdravých, dobře umístěných rostlin přidá prostoru svěžest. Kyticí čerstvých květin na jídelním stole či kuchyňském ostrůvku nic nezkazíte.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Co ocení nejen senioři v ložnici? Zjistěte, díky čemu se snadněji vstává z lůžka

Máte už teď kolem třicítky nebo čtyřicítky pocit, že...

Pojďte s námi na výlet do historie za křišťály

Historie používání křišťálu je už skutečně velmi dlouhá. Důkazy...

Trávníkové hnojivo se zeolitem

Forestina, výrobce známých Hoštických hnojiv a substrátů, představuje jednu...

Různé povrchy dlažby pro každý styl

Dlažba dotváří celkový dojem prostředí, a proto její výběr...